Nadpotliwość

24 lipca 2015

Nadmierna potliwość może poważnie utrudnić życie społeczne, zawodowe oraz doprowadzić do powstania problemów emocjonalnych.

Powszechne występowanie – nadmierna potliwość (Hyperhidrosis) jest częstym problemem, występującym u około 3% całej populacji.

W pewnych warunkach każdy człowiek poci się bardziej niż zwykle, a wywołuje to:

  • upał, zwłaszcza przy dużej wilgotność powietrza
  • większy wysiłek fizyczny
  • emocja, stres
  • niektóre stany chorobowe (np. ostre infekcje, zwłaszcza te przebiegające z wysoką gorączką, gruźlica, czasem choroby nowotworowe, nadczynność tarczycy, cukrzyca)
  • menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn
  • pobudzenie układu nerwowego współczulnego

Dezodoranty zwykle mają łagodny efekt antyseptyczny przeciwdziałający odorowi produkowanemu przez bakterie żyjące na skórze, oraz mają działanie maskujące zapach potu podobnie jak perfumy. Nie zmniejszają natomiast wydzielenia potu.

Antyperspiranty należą do środków, po które sięga się jako pierwsze przy zwalczaniu Nadmiernej Potliwości (Hyperhidrosis). Antyperspiranty zmniejszają wydzielanie potu. Efekt ten trwa od kilku godzin do kilku dni, w zależności od efektywności zawartej w antyperspirancie formuły.

Inne możliwości leczenia:
Jontoforeza to proces w którym za pomocą wody i prądu używa się leczniczych jonów, które przepuszczane przez ręce lub stopy pacjenta, zapewniają krótkotrwałą ulgę od pocenia.

Zastrzyki z toksyną botulinową. Botox czasowo “wyłącza” pocenie w okolicy miejsca zastrzyku poprzez interakcje z układem nerwowym tego miejsca.

Leczenie chirurgiczne stosowane jest jako ostateczne rozwiązanie w ciężkich przypadkach Nadmiernej Potliwości, włączając w to usunięcie gruczołów potowych w sposób nieodwracalny i sympatektomię pnia współczulnego (complex endoscopic thoracic sympathectomy – ETS).