Nadmierna potliwość może być objawem choroby

Chyba każdy z nas miał kiedyś problem z nadmiernym poceniem podczas podwyższonej temperatury. Jednak pot wytwarza się również podczas groźniejszych schorzeń i często intensywne pocenie bez wyraźnej przyczyny jest znakiem ostrzegawczym, którego nie powinniśmy bagatelizować.

kobieta

Od nadczynności tarczycy po zawał

Często nadczynność tarczycy można wykryć właśnie po nadmiernej potliwości, której towarzyszy niepokojące chudnięcie oraz ciągłe zmęczenie lub osłabienie. Obfite pocenie, zwłaszcza podczas snu, występuje w przypadku nowotworów układu chłonnego, takich jak białaczka i ziarnica. Występuje ono również u osób chorych na gruźlicę, cukrzycę oraz raka trzustki. Często zlewne poty są jednym z pierwszych znaków ostrzegawczych dla osób, które mogą mieć stan przedzawałowy. Bądźmy więc spostrzegawczy i zwróćmy również szczególną uwagę na woń potu, którego diagnoza pomoże nam wskazać daną dolegliwość wystarczająco wcześnie, byśmy mogli szybko i skutecznie zareagować.

Czy to na pewno symptomy choroby ?

Pamiętajmy, że nadmierna potliwość jest tylko jednym z symptomów danej choroby, a nie jej bezwarunkowym wskaźnikiem i nie powinniśmy od razu wpadać w panikę. Często przyczyną nadmiernej potliwości może być pogoda, nieodpowiednia dieta z dużą ilością pikantnych przypraw, stosowanie niektórych leków lub suplementów diety a także przewlekłym stresem czy nawet zwykłym nadmiernym zdenerwowaniem. W takich wypadkach najlepiej sięgnąć po sprawdzony profesjonalny antyperspirant z serii Etiaxil, który nie tylko blokuje wydzielanie potu nawet na okres od 3 do 5 dni i to tylko po jednorazowej aplikacji ale jednocześnie jest przyjazny dla skóry, gdyż jego unikalna i przebadana klinicznie formuła zawiera System Ochrony i Pielęgnacji skóry Cpx (lub Apx), który minimalizuje mogące wystąpić ewentualne podrażnienia skóry. Jednocześnie nie zapominajmy, że jeśli poza nadmierną potliwością zaobserwujemy dodatkowe, potencjalne symptomy choroby, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć opinii lekarza domowego.